آنکارا

آنکارا

مکانهای دیدنی در آنکارا می توان به آنیتکابیر یا مقبره آتاتورک واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهر، اشاره کرد.

موزه تمدن های آناتولی از دیگرجاذبه های آنکارا به شمار می رود.

این موزه به ورودی ارگ نزدیک است.از دیگر مکانهای دیدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد

موزه فرهنگ شناسی 

موزه نقاشی و مجسمه سازی 

موزه جنگ آزادی 

موزه جمهوری 

موزه تاریخ طبیعی 

موزه هوانوردی 

موزه پخش رادیو و تلویزیون ترکیه 

موزه فضای باز لوکو موتیو

موزه هواشناسی 

موزه اسباب بازی 

موزه زراعت 

مسجد حاجی بایرام 

مسجد اصلان حانه 

مسجد اهی الوان 

مسجد علا الدین 

مسجد ینی جناب احمد

 مسجد کجا تپه

آنیتکابیر (مقبره آتاتورک) : واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش “آنیتپ” شهر، مقبره کمال آتاتورک ، موسس جمهوری ترکیه، قرار گرفته است.این مکان که در ۱۹۵۳ کامل شده یک هم جوشی شگفت انگیز بین ایده های معماری باستانی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب باقی مانده است.در اینجا یک موزه که مجسمه مومی آتاتورک را در خود جای میدهد ،وجود دارد.نوشته ها، نامه ها و اشیایی متعلق به آتاتورک، همچنین نمایشگاهی از عکسهایی که لحظات مهم در زندگی او و در تاسیس جمهوری را ضبط کرده اند ،دیده میشوند.

موزه های آنکارا
موزه تمدن های آناتولی به ورودی ارگ نزدیک است.یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شدهو هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار

 • پالئولیتیک
 • نئولیتیک
 • هاتی 
 • هیتی
 • فرنگیها
 • یورارتین ها 
 • رومیها 

نمونه های برجسته از گنجهای لیدیاایها را در خود جای میدهد

موزه فرهنگ شناسی مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد.در اینجا یک مجموعه نفیس از هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه همینطور کارهای دستی مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی موجود است. (هرروز غیر از دوشنبه ها باز است.)

موزه نقاشی و مجسمه سازی نزدیک به موزه فرهنگ شناسی است و یک مجموعه غنی از هنر ترک از اواخر قرن ۱۹ تا امروز را در خود جای میدهد. همچنین گالریهایی برای نمایش مهمان وجود دارند.(همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است.)

موزه جنگ آزادی در خیابانی که از میدان اولوس جدا می شود از سمتی به سمت دیگر به صورت مورب قرار گرفته است و در اصل اولین ساختمان پارلمان جمهوری ترکیه در آن قرار دارد.بر طبق عکسها و آیتم های مختلفی که در معرض دید هستند ،در این مکان بود که جنگ آزادی طرح ریزی و رهبری شد.همچنین تندیسهای مومی از رئیسان جمهور سابق جمهوری ترکیه در معرض نمایش هستند. (همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است.)

موزه جمهوری که در نزدیکی موزه جنگ آزادی واقع است.نمایشگاه اینجا وقایع مهم در اوایل دوره جمهوری خواهی را ثبت کرده است.موزه تاریخ طبیعی را می توان در زمین MTA(انستیتوی تحقیقات و اکتشافات معدنی)در جاده “اِسکی شِهیر” در آنکارا یافت. نمایشگاهها توسعه, در حال پیشرفت جهان را ثبت کرده اند.(هرروز غیر از تعطیلات مذهبی باز است.)

موزه هوانوردی که در (Etimesgutاتیمسگوت) واقع شده، مدلهایی در مقیاسهای کوچک و بزرگ، هواپیماها و عکس های هوایی را به نمایش گذاشته است.(هرروز غیر از دوشنبه ها و سه شنبه ها باز است.)

موزه TRT(پخش رادیو و تلویزیون ترکیه)آثاری مربوط به آغاز رادیو در ترکیه، شامل گرامافونها و رادیو های قدیمی است.این موزه در ساختمان عمومی هیئت مدیره TRTدر منطقه( Oran? اران) واقع شده است.(دوشنبه ها،چهار شنبه ها و جمعه ها از ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر باز است.)

موزه(Mehmet Akif Ersoy) در ساختمان مرکزی دانشگاه Hacettepe– حاجت تپه به یادبود شاعر ملی مشهور ترکیه که متن سرود ملی ترکیه و همچنین سرود های استقلال و بسیاری شعرهای دیگر را در این خانه نوشت، بنا شده است. (همه روز هفته از ۱۰ صبح تا ۱۲ بعد از ظهر و از ۲ تا ۴ بعد از ظهر باز است.)

موزه فضای باز لوکو موتیو TCDD،در نزدیکی ایستگاه راه آهن کنار بلوار “جلال بایار”تاریخ حمل و نقل با بخار را از طریق لوکوموتیو های در معرض دید به نمایش گذاشته است. (همه روزه باز است.)موزه نقشه نگاری واقع در ساختمان “هاریتا گنل کموتانلییی” در منطقه “جِبِجی” نقشه های قدیمی و جدیدی دارد. (سه شنبه ها و پنجشنبه ها از ۹ صبح تا ۱۲ بعد از ظهر و از ۲ تا ۵ بعد از ظهر باز است.)

موزه هواشناسی در خیابان “ساناتوریوم” در “کالابا” تاریخ هواشناسی در ترکیه را نشان میدهد. (همه روزه باز است.)
موزه آموزش ،تاریخ و تکنولوژی آموزش را در ترکیه دنبال می کند. این موزه در دانشگاه “گازی” آنکارا در منطقه- Beş Evler) بش اولر( واقع است. (همه روزه باز است.)

موزه اسباب بازی در (Cebeci-جبجی) انواع اسباب بازی های ساخته شده از چوب، فلز، چینی، کاغذ و غیره را در بر می گیرد. (چهارشنبه ها و جمعه ها از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر باز است.)

موزه( METU-متو) واقع در ساختمان دانشگاه فنی خاور میانه ،شامل کارهای دستی باستانشناسی و اشیای نمایشی فرهنگ شناسی می باشد. (همه روزه از۹:۳۰ صبح تا ۳:۳۰ بعد از ظهر باز است.)

موزه زراعت T.Cواقع در شعبه (Ulus? اوموس) بانک، مجموعه ای غنی از سکه و پول را در یک ساختمان با معماری زیبا به نمایش گذاشته است.(همه روزه از ۸:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ بعد از ظهر باز است.)

بناهای تاریخی آنکارا

ارگ آنکارا : زیر بنای این ارگ توسط غلاطیه ایها بر روی یک رخنمون گدازه مهم بنا شد و توسط رومیها تکمیل شد. رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازیها و الحاقاتی را انجام دادند.ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمیترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند.منطقه آنکارا در زمان هاتی ها و هیتی ها حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، مهد شراب بوده است.بسیاری از خانه های باز سازی شده سنتی ترکیه رستوران شده اند.

سالن تاتر رومیها: بقایایی شامل صحنه و پشت صحنه را می توان در خارج از ارگ مشاهده کرد.تندیس های رومی که در اینجا یافت شده اند،در موزه تمدن های آناتولی ارائه می شوند. محوطه تماشاچیان هنوز در دست حفاری است.

معبد آگوستوس: این معبد در بخش( Ulus?اوموس) این شهر قرار دارد.این مکان توسط پادشاه غلاطیه ای (Pylamenes– پیلامنس) در ۱۰ بعد از میلاد به یادبود آگوستوس ساخته شد و در قرن دوم توسط رومیها بر روی دژ باستانی آنکارا باز سازی شد.اهمیت این مکان به خاطر وجود Monument Ancyranum) مقبره انکیرانوم) است، روحی که از پیمان سیاسی آگوستوس که جزئیات دستاورد های او را شرح می دهد و به زبان های لاتین و یونانی بر دیوارهای معبد حک شده، محافظت می کند. در قرن پنجم این معبد توسط رومی های شرقی به یک کلیسا مبدل شد.

حمام رومیها: این حمام که در خیابان “چانکیری”در( Ulus– اولوس) واقع شده (تمام ویژگی های جمهوری این بنا که در ۱۹۲۷ در میدان( Ulus– اولوس) بنا شده) سمبلی است برای استقلال آتاتورک و مردم ترک در جنگ آزادی.یک اتاق سرد، یک اتاق خنک و یک اتاق گرم در زمان امپراتور Caracalla(قرن سوم بعد از میلاد)به افتخار Asclepios، خدای طب ،ساخته شدند.امروزه تنها زیر زمین و طبقه های اول باقی مانده اند.

ستون ژولیُن: این ستون واقع در (Ulusاولوس) در ۳۶۲ بعد از میلاد احتمالا برای بزرگداشت یک ملاقات از طرف امپراتور روم Julianthe Apostate،برپا شد.این ستون ۱۵ متر ارتفاع دارد و دارای یک دکوراسیون برگی مرسوم بر روی سرستون خود است.بنای تاریخی “برای یک آینده امن و مطمئن”: این بنای تاریخی در پارک “گووِن” در ۱۹۳۵ ساخته شد و پند آتاتورک به مردمش را در بر می گیرد: “مغرور و سخت کوش باشید و به خود باور داشته باشید.”

بنای تاریخی پیروزی: در ۱۹۲۷ در میدان ظفر در بخش( Sıhhiye– سیهییه) ساخته شده و آتاتورک را در اونیفورم نشان میدهد.

بنای تاریخی هاتی: در دهه ۱۹۷۰ در میدان( Sıhhiye-یسهییه) ساخته شد .این اثر تاریخی جذاب نماد خدایان هاتی و به گرامیداشت نخستین تمدن شناخته شده آناتولی می باشد.

مساجد آنکارا

مسجد حاجی بایرام: این مسجد واقع در( Ulus– اولوس) مجاور معبد آگوستوس ،در ابتدای قرن ۱۵ به سبک سلجوقی ساخته شد و بعد ها در ۱۶ توسط معمار سینان باز سازی شد و در قرن ۱۸ کاشیهای “کوتاهیا” به آن اضافه شد.این مسجد به افتخار حاجی بایرام ولی که آرامگاهش مجاور مسجد است ،بنا شد.

مسجد( Aslanhane– اصلان حانه) این مسجد سلجوقی در نزدیکی ارگ، در قرن ۱۳ بنا شد.این مسجد دارای محرابی از کاشیهای سلجوقی و یک ستون بندی دوگانه غیر معمول از ستونهای چوبی است. در کنار مسجد ،آرامگاه آهی شراف الدین قرار دارد.

مسجد (Ahi Elvan– اهی الوان) این مسجد که در بخش (Ulus– اولوس) نزدیک ارگ یافت شده، در طول اواخر قرن ۱۴ و اوایل قرن ۱۵ ساخته و به پایان رسیده است.منبر ی از چوب گردو که با ظرافت کنده کاری شده ،مورد توجه خاصی قرار دارد.

مسجد( Alaaddin– علا الدین) این مسجد در داخل دیوارهای ارگ قرار دارد و دارای یک منبر کنده کهری شده از چوب گردو است که سنگ نوشت روی آن نشان می دهد که این مسجد در قرن ۱۲ توسط فرمانروای سلجوقی ،مسعود، ساخته شده است.

مسجد (Yeni Cenab Ahmet) ینی جناب احمد این مکان بزرگترین مسجد عثمانیها در آنکارا است و به وسیله معمار”سینان” معروف در قرن ۱۶ بر پا شد.منبر و محراب آن از جنس مرمر سفید بوده و خود مسجد ساخته شده از سنگ آنکارا(سنگ سماق قرمز)می باشد که نمونه ای از یک دست ساخت بسیار ظریف است.(Yeni Cami– ینی جامی) در خیابان (Ulucanlar– اولوجانلار) قرار دارد.

مسجد (Kocatepe-کجا تپه) این مکان یک مسجد بزرگ نو ساخته ،با طراحی عثمانی کلاسیک و دارای چهار مناره است. اندازه و موقعیت برجسته این مسجد که بین سالهای ۱۹۶۷ و ۱۹۸۷ بنا شده، آن را تبدیل به یک جای دید; کرده است.

پارکها

آنکارا پارکها و فضاهای باز لذت بخش بسیاری دارد که در سالهای اولیه جمهوری بر طبق اعتقاد آتاتورک که به درخت و زیبایی طبیعی اهمیت میداد ساخته شدند.

مهمترین این پارکها شامل: پارک “گنچلیک”(که یک پارک تفریحی نیز دارد)،باغ گیاه شناسی،Seğmenler&Anayasa) &Kuğulu& Abdi ipek& G?amp; Demetevler& Cemre& Kale& Anıt& G? & Harikalar Diyarı& KurtuluşAltınpark& – انایاسا & سیمنلر & کاله & جمره دمت اولر& گوون& ابدی ایپکچی & کوغلو& کورتولوش& هاریکالار دییاری& گکسو& انیت& التین پارک) که یک شهر بازی است.

مزرعه و باغ وحش آتاتورک هم اکنون یک شهر در حال رشد است و مکانی دلپذیر برای گذراندن یک روز. همچنین مدلی از خانه ای که آتاتورک در آن زاده شد، در شهر (salonica– سالونیکا) ،یک رستوران عالی و تعدادی کافه وجود دارند. بازدید کنندگان می توانند محصولات مشهور این مزرعه را چون آبجو عالی آن، بستنی سنتی، ماست، شیر و کوفته امتحان کنند.

هنر و فرهنگ

آنکارا یک مرکز اپرا، رقص باله، جاز و رقص امروزی، همینطور خانه بلند آوازه ارکستر سمفونی رئیس جمهوری می باشد. آنکارا همچنین تعداد زیادی سالن تاتر دارد که تولیدات زیادی را به روی صحنه می برند.علاوه بر گالریهای عمومی و خصوصی در سرتاسر شهر ،نمایشگاه هایی نیز در مرکز فرهنگی آتاتورک برگزار می شوند. این شهر همچنین سینماهای بسیاری دارد که بهترین فیلمهای ترکی و خارجی را نشان می دهد و تعدادی جشنواره فیلم در موضوعات متنوع در طول سال برگزار می شوند، به ویژه “روزهای فیلم بین المللی” در مارس.هر سال در آوریل و می این شهر میزبان جشنواره( Sevda Cenap– سودا جناپ) و هنر و موسیقی بین المللی است ،که اجراهایی توسط بهترین نوازندگان ترک و خارجی دارد. جشنواره کودکان در۲۳ آوریل نیز رویدادی است که گروههای مختلف کودکان از سراسر دنیا در آن شرکت می کنند.همچنین یک جشنواره بین المللی فیلمهای کارتونی و دو سالانه هنرهای آسیایی_اروپایی نیز وجود دارد که در زمان مشخصی از بهار و یا تابستان به اجرا در می آید. پارک آلتین محوطه نمایشگاه های آنکارا است که در طول سال نمایشگاه های جالبی در آنجا برگزار می شود.

خرید در آنکارا

بازدید کنندگان از این شهر معمولا مایل هستند از فروشگاه های قدیمی در “چیکریکچیلار یوکوشو” نزدیک( Ulus– اولوس) دیدن کنند.خیابان مسگران (باکیرجیلار چارشیسی) محبوبیت خاصی دارد.

بسیاری از اشیای جالب قدیمی و جدید را ،علاوه بر اشیای مسی، می توان در اینجا یافت،.مانند جواهرات، فرش، لباس، عتیقه جات و کارهای سوزن دوزی شده.

با رفتن به بالای تپه به سمت دروازه ارگ، می توانید مغازه های جالب بسیاری را ببینید.اینجا مجموعه ای است بزرگ و بسیار تازه.

مراکز خرید مدرن بیشتر در “کیزیلای”و در خیابان “تونالی هیلمی واقع در چانکایا ” یافت می شوند.این منطقه شامل بازار مدرن “کاروم” و همچنین برج “آتاکوله” در “چان کایا می باشد.

از بالای “آتاکوله” در ارتفاع ۱۲۵ متری، منظره با شکوهی بر فراز تمام شهر وجود دارد.رستوران چرخانی نیز وجود دارد که در آن می توان به شکل آسوده تری از کل چشم انداز لذت برد.”گالریا” در “اومیت کوی” ،مرکز “بیل کنت”، “آرمادا” در “سوگوت اوزو”، “میگروس آکْکُپرو” و (SA Carrefour– کارفور) در “باتیکِنْت” سایر فرصتها برای یک خرید مدرن هستند.

حومه آنکارا

۲۵ کیلومتر به سمت جنوب آنکارا برروی جاده “قونیه” دریاچه “گولباشی” قرار دارد که به خاطر منظره جذاب و رستورانهای زیبای کنار رودخانه اش طرفداران بسیاری دارد.

“اینجک” در ۱۵ کیلومتری جنوب غرب آنکارا، با درختان میوه، مناطق سرسبز و جایگاه های جالب پیک نیک خود ناحیه مورد علاقه ساکنان آنکارا برای استراحت است.

یک مکان مطلوب دیگر برای پیک نیک ،دریاچه “کاراگول” در ۶۸ کیلومتری شمال شهر برروی جاده فرودگاه می باشد و کسی که قصد رفتن به آنجا را دارد باید از بریدگی منتهی به شهر “چوبوک” استفاده کند.

سه سد اطراف شهر

،”چوبوک”(در ۱۵ کیلومتری بزرگراه “چانکیری”)،”کورت بوغازی”(در ۵۰ کیلومتری بزرگراه استانبول) و”باییندیر” (در ۱۵ کیلومتری بزرگراه “کیریکاله” )،مکانهای دلپذیری برای شنا و پیک نیک هستند.رستورانهایی نیز وجود دارند و در “باییندیر” امکانات اردو زنی خوبی عرضه می شوند.

سایر سدها در استان آنکارا شامل

“ساری یر” ،”کسیک کوپرو” ، “هیرفانلی” ، “آسار تپه” و “چاملی دره” می باشند.علاقمندان به پیاده روی از کشف سه جنگل اصلی اطراف آنکارا لذت خواهند برد. در جنوب شهر برروی بزرگراه “کیرشِهیر”،(در ۵۴ کیلومتری آن)،جنگل( Beynam? بی نام) قرار گرفته ،در حالی که به سمت شمال برروی بزرگراه استانبول(در ۸۲ کیلومتری آن)،پارک ملی “کیزیلجا حامام سوغوک سو” واقع شده و دورتر در همان مسیر(در ۱۱۰ کیلومتری)جنگل “چام کرو” دیده می شود.

همه مکانها لذت بخش هستند برای دوری گزیدن از هیاهوی شهر و هرکدام مکانهای دوست داشتنی بسیاری برای پیک نیک فراهم می کنند.

کوه “اِلما داغ”(با ارتفاع ۱۸۵۵ متر)،در ۲۳ کیلومتری شرق آنکارا ،از بیشتر قسمتهای شهر قابل دیدن است.

اولین بارش برف برروی کوه، خبر از آغاز زمستان و شروع فصل اسکی و سایر ورزشهای زمستانی میدهد، که می توان از انجام آنها در این مرکز تفریحی دلپذیر لذت برد.

چشمه های گرم آب معدنی آنکارا

در استان آنکارا شش عدد از این مراکز وجود دارند:”کیزیلجا حامام کاپلیجا” در ۸۰ کیلومتری به سمت شمال،”هایمانا کاپلیجا” در ۷۲ کیلومتری به سمت جنوب،و به سمت شمال غرب در ۵۷ ،۸۵ ،۳۰ و ۸۰ کیلومتری به ترتیب “آیاش کاپلیجا” ، “دوتلو کاپلیجا” ، “ملیک شاه” در “چوبوک” و “مالیکوی” در “پولاتلی”.همگی امکانات آسایش بخشی را ارائه می کنند .

که با استفاده از آنها می توانید دل نگرانیهای خود را برطرف کنید.حمامهای آب گرم دارای ویژگیهای سودمند بوده و البته در مجموع لذت بخش هستند.

غرب آنکارا

در(Gavurkalesi– گاوور کالسی) در ۶۰ کیلومتری از سمت آنکارا برروی بزرگراه “هایمانا” نزدیک “دره کوی” ، بقایای یک معبد رو باز مربوط به هیتی ها، یک مقبره و دو نقش برجسته از خدایان هیتی مشاهده می شوند.مهمترین جایگاه های مربوط به فرنگیها در آناتولی را می توان در استانهای آنکارا، اِسکی شِهیر و آفیون یافت کرد.

“یاسی هویوک” (گوردیون) در ۱۰۵ کیلومتری جنوب غرب آنکارا و برروی بزرگراه “اِسکی شِهیر” ، به عنوان پایتخت فرنگیها , مکانی بود که در آنجا اسکندر بزرگ ،گره “گوردیون” را برای دستیابی به کلید آسیا قطع کرد.تپه دست ساخت پادشاه میداس را ،کسی که هرچه را لمس می کرد به طلا مبدل می کرد، می توان در این مکان بازدید کرد.در همین حوالی، بقایای شهر باستانی “گوردیون” که هنوز در دست حفاری است ،و یک موزه کوچک ارزش یک گردش کوتاه را دارند.دورتر در مسیر جاده آنکارا_ اسکی شهیر ، “بالی حیصار”(Pessinus– پسینوس )،که یک مرکز مهم آیین نیایش مذهبی فرنگیها بوده ، قرار دارد.مهمترین بقایا شامل یک معبد متعلق به( Cybele-سیبیل) است، الهه مادر که پرستش او در قلب فرهنگ فرنگیها بود.موزه کوچک روبازی نیز که تعدادی تندیس و سنگ مقبره جالب دارد، دیده می شود.در شهر میداس(یازیلی کایا)،مابین “آفیون” و “اِسکی شِهیر” ، دو نمای عظیم به داخل یک برآمدگی سنگی شکافته شده که زمانی در طاقچه های خود مجسمه هایی را برای پرستش( Cybele– سیبیل) نگه می داشت.

سرتاسر ناحیه آرامگاه های سنگی و باز شدگیهای غار مانند سنگهای به رنگ شن را می شکافند.یک مسیر زیر زمینی از این جایگاه به دره ای در پایین ختم می شود.”اصلان تاش” و “اصلان کایا” هردو در زمان فرنگیها مراکزی برای پرستش آیینی بودند.اولین مرکز ،در ۳۴ کیلومتری شمال “آفیون”، دارای دو نقش برجسته و جاودان شیر است.دومی در ۵۲ کیلومتری از “آفیون”، متشکل از یک معبد و یک نقش برجسته شیر است.سایر آثار باستانی فرنگیها را می توان در حوالی “دوغانلیکاله” ، “کومبت” و ( Deveboynuدو بویو)جستجو کرد.”اِسکی شِهیر” توسط فرنگیها در هزاره اول قبل از میلاد برروی کناره های رود خانه “پورسوک” پیدا شد.

آثار باستانی معماری برجسته شامل:

 • مسجد علا الدین مربوط به قرن ۱۳
 • و مجموعه “کورشونلو” متعلق به قرن ۱۶

می باشند.

هر چهار موزه شهر ارزش دیدن را دارند:

 1. موزه باستان شناسی هنر های دستی
 2. و مجسمه هایی را از این ناحیه متعلق به فرنگیها دارد.موزه پیپهای ساخته شده از کف دریا، پیپها و سایر کارهایی از این جنس را نمایش می دهد.موزه فرهنگ آتاتورک، نمایشگاهی از عکسهایی که از زندگی آتاتورک گرفته شده اند.
 3. تعدادی از وسایل شخصی و نمایشگاهی از آیتم های ساخته شده از کف دریا را عرضه می کند.بهترین نوع کف دریا در جهان از معادنی در ناحیه اطراف “اِسکی شِهیر” بدست می آید.پیپ و اشیای دیگر در فروشگاه های سوغات شهر قابل خریداری است.

“ساکار یاباشی” ، یک دریاچه تغذیه کننده از چشمه که با یک زمین زیبای مبدل شده به پارک احاطه شده، بازدید کننده های بسیاری را که می خواهند از هوای تازه لذت ببرند و در یکی از رستورانهای آن ماهی تازه بخورند، جلب می کند.

افسون (Sivrihisarسیوری هیسار) برگرفته از خانه های عثمانی بسیار آن است که شهر را با هوایی از شکوه گذشته پر می کنند.

مسجد قرن (۱۳ Ulu-اولو) ،که سابقا کاروانسرایی بوده و آرامگاه “عالم شاه” مکان های جالبی هستند که ارزش دیدن را دارند.خبرگان در عرصه فرش و گلیم دریافت خواهند کرد که گلیم های( Sivrihisarسیوری هیسار) ارزش ویژه ای دارند. نزدیک Sivrihisar) سیوری هیسار)در روستای (Nasrettin Hoca– نسرتین حجا) موزه NasrettinHoca– نسرتین حجا عرضه ای را از آثار فرهنگ شناسی، همچنین داستانها و تصاویر جالبی در مورد قصه گوی مشهور دارا می باشد.برروی دامنه تپه ای در بالای (SeyyitBattal Gazi– سید باتال گازی) ،مسجد باشکوه قرن ۱۳ و مجموعه آرامگاهی که به یادبود “جنگجوی اسلام” ، سید باتال ساخته شده، ایستاده اند.روستای “یونس اِمره”(ساری کوی) محل دفن “یونس اِمره” ، شاعر بزرگ قرن ۱۳ میباشد.

اشعار وی که به همه زمانها مربوط می شود، با پیغامی از عشق و انسانیت امروز هم زنده است.

در ماه می هر سال جشن های یادبودی در این شهر برگزار می شوند.

به علاوه بازدید کنندگان از قبر این شاعر می توانند یک موزه کوچک را که به زندگی و کارهای او اختصاص داده شده ،ببینند.

شمال آنکارا

سکونت گاه های قرن سوم قبل از میلاد غلاطیه ایها در (Gangreaچانکیری) زیر ساخت “چانکیری” امروزی در ۱۳۵ کیلومتری از آنکارا می باشد.

نخستین شواهد تمدن به حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردند.در این استان تپه های کوچک تدفین همچنین کارهای دستی از تمدن های مختلف واقع در موزه چانکیری وجود دارند.

ویرانه های یک دژ متعلق به قرن ۱۱ بر این شهر مشرف است.مسجد( Uluاولو)(سلطان سلیمان) در این شهر که در ۱۵۵۸ توسط بزرگترین معمار ترکیه به نام معمار سینان تکمیل شده یادآور سالهای فرهنگ عثمانی است.

چشمه آب گرم معدنی چاووندور آب استحمام و آشامیدنی دارد که برای رماتیسم و بیماریهای التهابی مفید است.

این آبها با دمای ۵۴ درجه سانتیگراد و با سرعت ۴۷ لیتر بر ثانیه از داخل زمین جریان دارند.

تاش مسجد یا Cemaleddin Ferruh Darulhadisiیک بیمارستان قرون وسطایی که در ۱۲۴۲ ساخته شده، درست در خارج شهر واقع شده است.

در شمال چانکاری پارک ملی زیبای ایلگاز و مرکز اسکی دیده می شونددر این پارک، “کادین چاییری” یک ناحیه تفریحی بسیار دوست داشتنی با استخرها و کافه ها است.نزدیک “اِلدیوان”  یک محل تفریحی زیبا با سرسبزی متراکم و نقاط پیک نیکی به نام “بلبل پیناری” قرار گرفته است.

شمال شرق و شرق آنکارا
“کیریکاله” یک مرکز صنعتی به سرعت در حال رشد است که برروی بزرگراه اصلی که به شرق و به سمت بیرون از آنکارا به طرف دریای سیاه هدایت می شود، قرار گرفته است.

در مسیر عبور از کیریکاله، رودخانه “کیزیل ایرماک” واقع شده که در زمان باستان به نام( Halys? هالسی) شناخته می شد.در اینجا شما می توانید یک بعد از ظهر دلپذیر را در پارک آرام بخش “جلال بایار” سپری کنید.

موزه اسلحه در کیریکاله انواع مختلفی از سلاحها را نمایش می دهد.

موزه باستان شناسی عمارت “یوسف کارسلی اُغلو” دارای کارهای دستی از هاتی ها، هیتی ها، فرنگیها، رومیها و رومی های شرقی است.

پارک ملی “چاملیک” واقع در چند کیلومتری جنوب شهر است.تمام مکانهای اصلی مربوط به اوایل دوره هیتی ها در استان “چوروم ” در پارک ملی “بوغاز کاله” مابین Yozgat)- یزگات) و شهر چوروم قرار دارند. دیوارهای دوگانه جذاب که از دروازه سلطنتی دروازه شیر و” ِِِِِیر کاپی” (یک تونل زیر زمینی)عبور می کنند به دور شهر “هاتوشاش” متعلق به هیتی ها که امروزه به نام “بوغاز کاله” شناخته می شود حلقه می زنند.وجود بیش از ۷۰ معبد در این شهر، آن را به مرکز مذهبی هیتی ها تبدیل کرده و نام “شهر معبدها” را به آن داده بود. بزرگترین ویرانه ها مربوط به معبد بزرگ متعلق به( Teshup– تشاپ) خدای طوفان است.

Yazilikaya– یازیلی کایا که یک پرستشگاه سنگی روباز است و به قرن ۱۳ قبل از میلاد بر می گردد نقوش برجسته ظریفی از تمام خدایان و الهه های هیتی را شامل می شود.ولی تمام بقایای برجای مانده در “آلاجاهویوک” مثل دروازه Sphinxبه دوره هیتی ها مربوط هستند. محل های استقرار مهم هیتی ها در استان چوروم شامل “آلیشار” و “ماساتهویوک” همچنین “شاپینووا” در” ُارتاکوی” واقع در بیرون شهر که در یک حومه زیبا در امتداد رودخانه “چکرک” قرار گرفته می شود. شاپینووا دومین شهر مهم هیتی ها در قلمرو پادشاهی آنها بود.

مابین فلاتهای عبد الله و کارگی روستای “حاجی حمزه” با معماری منطقه ای جالب قرار گرفته است.چوروم یک شهر مهم واقع برروی جاده ای که از آناتولی مرکزی به سمت دریای سیاه میرود بهترین محصول نخود چی را در ترکیه تولید می کند. بناهای تاریخی برجسته شامل مسجد قرن ۱۳( ULU-اولو) و برج ساعت قرن ۱۹ هستند.

این برج که به شکل یک مناره ساخته شده، ۲۷٫۵متر ارتفاع و ۵٫۳ متر قطر دارد و دارای یک پایه هشت پهلو است و به وسیله یک پلکان دایره ای با ۸۱ پله اوج می گیرد.شهر کوچک (Merzifon– مرزیفون) در ۴۹ کیلومتری شمال غرب “آماسیا” بناهای تاریخی متعددی از عثمانیها شامل مدرسه قرن ۱۵ “چلبی سلطان محمد”(کالج الهیات)، مسجد قرن ۱۷ “کارا مصطفی پاشا” و برج ساعت قرن ۱۹ می باشند.رودخانه( Yeşilırmak– یشیل ایرماک) در آماسیا واقع در یک گردنه باریک مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد است. ویرانه های ارگ از صخره ای ناهموار بالا می آیند و یک قصر عثمانی و گذرگاه زیر زمینی مرموزی را در بر می گیرند.

مقبره های سنگی رومی جذابی که به سمت داخل صخره تراشیده شده اند و به سمت بالای شهر رو کرده اند در شب درخشان شده و تصویری تماشایی خلق می کنند.

جنوب شرق آنکارا

“کرشهیر”،که در زمانهای باستان پایه گذاری شده،در قرون وسطی یک مرکز انجمن اخوت Ahi،یکی از فرقه های مسلمانان، بود که عقاید و اصول اخلاقی و اجتماعی آنان نقش مهمی را در نحوه زندگی معنوی و سیاسی شهرهای آناتولیایی ایفا می کرد.

از جمله بسیاری از ساختمان های سلجوقی زیبای کیرشهیر می توان از مسجد جاجابی مربوط به ۱۲۷۲(یک رصد خانه سابق نجوم)،مسجد علاء الدین مربوط به ۱۲۳۰ و مسجد “Ahi Evran” در نزدیکی آرامگاه بنیان گذار فرقه “آهی”،نام برد.

یک مرکز باستان شناسی مهم در کاله هویوک،در بخش کامان،در استان کیر شهیر همچنان در دست حفاری است.

این مجموعه هم اکنون موزه ایست که به روی عموم باز است.

عقیقهای بهرنگ عسل و رز که در این منطقه فراوان هستند.

توسط مریدان این مرتبه ومسلک استفاده می شد و به نام سنگ حاجی بکتاش شناخته می شود.

در این شهر سوغاتیهای عقیق بسیار اعلا برای فروش گذاشته شده اند.

همچنین توقف برای بهره بردن از موزه جالب باستان شناسی و فرهنگ شناسی ارزشمند است.

“نو شهیر” یک پایتخت استانی،دروازه ورود به کاپادوکیا است.

در خود این شهر،قلعه سلجوقی بالای تپه که بر بالاترین نقطه شهر واقع شده است.

مسجد “کورشونلو” که برای “ویزیر داماد ابراهیم پاشا” ی بزرگ ساخته شده،قرار دارند.

این مسجد بخشی از یک مجموعه از بناها است که شامل یک مدرسه(کالج الهیات)،یک بیمارستان و یک کتابخانه است.

یک آبنمای مخصوص وضو در حیاط آن ،همچنان نوشته اصلی برروی خود را حفظ می کند.موزه نو شهیر هنرهای دستی محلی را نمایش می دهد.

حتی امروز نیز خانه های غار مانند در داخل مخروطهای سنگی و منازل روستایی ساخته شده از سنگهای آتشفشانی است.”اورگوپ”،یک مرکز توریستی روح بخش که با خانه های قدیمی است.که به صورت سوراخ سوراخ در آمده،به عنوان یک مبنای عالی برای گردش در دیدنیهای Cappadociaکاپادوکیا می باشد.

جنوب آنکارا

“کونیا” که در دوره رومی ها “قونیه” نامیده می شد.

یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه است که سکونت در آن به طورپیوسته وجود داشته است.

این شهر که از قرن ۱۲ تا ۱۳ ،پایتخت ترکهای سلجوقی بوده است.

آرامگاه دیدنی مولانا با سفالهای سبزرنگ آن ، مشهورترین بنای “کونیا” می باشد.

هرساله در نیمه اول دسامبر،این طبقه مذهبی همچنان فعال ، مراسمی برای بزرگداشت متصوفین برگزار می کند.

در یک سمت مسجد بقایای قصر شاهنشاهی سلجوقیان واقع شده است.

مدرسه “کاراتای” هم اکنون موزه ایست که سرامیکهای برجسته و جالبی از سلجوقیان را نمایش می دهد.در طرف دیگر مسجد،مدرسه “اینجه مینارلی” مربوط به سال ۱۲۵۸ ، که به طرز غریبی ساخته شده است،قابل توجه است.

سایر آثار سلجوقی شامل مدرسه “سیرچالی” و مجموعه “صاحب آتا” می شود.

بازدید کنندگان علاقه خاصی به موزه باستان شناسی کونیا دارند.مجموعه موزه “کویون اوغلو” ،از نوع دیگری است که از تاریخ طبیعی گرفته تا گلیمهای قدیمی را نمایش می دهد.( Sille– سیله) ،در ۱۰ کیلومتری شمال کونیا ،کلیسای بیزانتینی “آیا النی” و نمازخانه های سنگی متعدد با نقاشیهای دیواری را در بر می گیرد.

از جمله بناهای تاریخی ،مسجد و مدرسه “اشرف اوغلو” و کاخ تابستانی “قباد آباد” در آن طرف رودخانه می باشند.یک قصر قرون وسطایی دیگر در جزیره “کیز کالسی” روبروی قصر قباد آباد واقع است.جزیره “حاجی عاکف” نیز برای استراحت و تفریح مناسب است.

اخذ وقت سفارت در شهر آنکارا و رزرو تور با آترین گشت پارس

وقت سفارت آمریکا در آنکارا آترین گشت پارس

%d9%88%d9%82%d8%aa-%d8%b3%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-8

وقت سفارت انگلیس در آنکارا آترین گشت پارس

uk02

وقت سفارت کانادا در آنکارا آترین گشت پارس

%d9%88%d9%82%d8%aa-%d8%b3%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%a7-2

آنکارا  |  بلیط آنکارا  | بلیط ارزان آنکارا  | رزرو هتل  آنکارا  | رزرو هتل ارزان آنکارا     |تور آنکارا  | تور ارزان آنکارا    | جاذبه های گردشگری آنکارا  |تصاویر زیبای گردشگری آنکارا  |راهنمای سفر آنکارا  | مراکز  خرید آنکارا  |وقت سفارت آمریکا در آنکارا    |وقت سفارت انگلیس در آنکارا   | وقت سفارت کانادا در آنکارا |شرکت آترین گشت پارس