ویزا شینگن

ویزا شینگن-ویزا تضمینی

شنگن شامل ۲۵ کشور اروپائی است

درحال حاضر این چند کشور عضو اتحادیه اروپا هستند: آلمان،اتریش،بلژیک،دانمارک،اسپانیا،استونی،نروژ ،سوییس ، فنلاند، فرانسه ، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی،لوکزامبورگ،مالت، هلند، لهستان، پرتغال، جمهوری چک،اسلوواکی،اسلوونی و سوئد

۰۲۱۸۶۰۲۱۰۰۸ – ۰۹۱۲۳۹۷۷۰۹۴-۰۹۱۲۱۰۳۹۵۶۰-۰۹۱۲۱۰۰۰۴۹۷

مراحل دریافت ویزای شنگن :

%d8%b4%db%8c%d9%86%da%af%d9%86-%d8%a2%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%da%af%d8%b4%d8%aa

 1. تعیین وقت سفارت و مصاحبه
  بهتر است قبل از آماده کردن مدارک برای تعیین وقت سفارت اقدام کنید. درخواست تعیین وقت با توجه به سفارت کشور مورد نظر، به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی به مسافر داده می‎شود. سفارت معمولا وقت عادی به مسافر می‎دهد، بنابراین بهتر است از ۲ ماه قبل سفر برای تعیین وقت اقدام کنید. در شرایط خیلی خاص پزشکی و … با صلاحدید خود سفارت، وقت فوری هم داده می‌شود.
  سوال‎های مصاحبه سفارت معمولا سوال‎هایی کلی در مورد خود شخص و دلایل سفر خواهد بود. عکس و اثر ده انگشت مسافر هم در زمان مصاحبه برای ثبت در سیستم VIS گرفته می‎شود.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست روادید:
مدارک مورد نیاز برای همه کشورهای عضو شینگن شبیه به هم است؛ فقط در جزئیات کمی متفاوت است.مدارکی که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشید موارد زیر است:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری تکمیل فرم درخواست روادید آن کشور است که باید از سفارت مربوطه به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت شود. این فرم را باید به همراه مدارک مورد نیاز دیگر در زمان مصاحبه ارائه دهید.
  توجه: هرچند که این کشورها عضو شینگن هستند و ویزای همه‎شان ویزای شینگن محسوب می‌شود، اما فرم درخواست برای هر کشوری متفاوت است، بنابراین مثلا برای درخواست ویزای آلمان نباید به سفارت فرانسه مراجعه کرد.
 • شناسنامه ایرانی
  ترجمه‌ی رسمی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد.
 • گذرنامه
  اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بعد از تاریخ درخواست روادید باشد.
  کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک تا پنج و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.
 • سه قطعه عکس رنگی
  در صورتی که عکس همراهان در گذرنامه‌ی متقاضی باشد، باید برای همراهان نیز دو قطعه عکس در مدارک در نظر بگیرید.
  ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، جدید که کاملا با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد، در ابعاد ۶ در ۴ باشد.
  طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.
 • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی:

گواهی اشتغال به کار که روی سربرگ رسمی محل کار، با امضای مدیر عامل و ذکر سمت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان اشتغال به کار باشد.
لازم است که این مدارک به همراه ترجمه‌شان به سفارت ارائه داده شوند.پرینت حساب بانکی؛ گردش سه ماه آخر و مانده حساب که روی سربرگ انگلیسی بانک و مهر شده باشد.در صورت داشتن بیمه کاری، سوابق سه ماه آخر قبل درخواست ویزا.در صورت داشتن سند ملکی به نام شخص درخواست کننده؛ اصل و ترجمه‌ سند که اصل سند هنگام تحویل بقیه مدارک به مسافر بازگردانده خواهد شد.رزرو بلیت پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
توجه: برای رزرو بلیت هواپیما هزینه‎ای پرداخت نمی‎شود.

بیمه مسافرتی برای کل مدت زمان سفر که باید حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را برای هر مسافر پوشش دهد.متقاضیان روادید باید بیمه‌ مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شینگن معتبر باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد؛ در ضمن شخص دعوت‌کننده در کشور مقصد هم می‌تواند بیمه‌ی مسافرتی را از یک شرکت بیمه در آن کشور بگیرد.

واچر هتل (برگه تائیدیه رزرواسیون) برای کل مدت اقامت و مطابق بلیت رفت و برگشت.
این رزروها صرفا برای ارائه به سفارت است و تنها هزینه‌ای جزئی برای انجام رزرواسیون دارد.اصل دعوت‌نامه که شخص دعوت‎کننده از کشور مقصد برای مسافر فرستاده.اگر دعوت‎نامه داشته باشید نیازی به برگه رزرواسیون هتل نخواهید داشت.مدارک مورد نیاز ممکن است گاهی با توجه به شرایط فرد و کشور صادرکننده ویزا متفاوت باشد که در این صورت بهتر است به بخش ویزای توریستی مربوط به همان کشور مراجعه کنید.

توجه: مدارک ترجمه شده، نیاز به مهر دادگستری دارند.که معمولاً دارالترجمه‌ها خودشان پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند.غیر از این‎ها ممکن است مدارکی را که به کنسول‌گری برای دریافت ویزا ارائه کرده‌اید، مجددا هنگام ورود از شما بخواهند و اگر آن‌ها را به همراه نداشته باشید،احتمال دارد با وجود داشتن روادید قانونی، از ورود شما به خاک آن کشور به دلیل همراه نداشتن مدارک جلوگیری کنند..

مدت اعتبار ویزا
مدت اعتبار ویزا تا ۹۰ روز در یک مدت شش ماهه است. یک ویزای شینگن دو تاریخ مشخص دارد؛ یکی تاریخ اعتبار ویزا و یکی تعداد روزهای مجاز ویزا که حداکثر ۹۰ روز است. برای ورود شما به محدوده لازم است هر دو تاریخ معتبر باشند. یک کد هم برای مشخص کردن تعداد دفعه‎های مجاز ورود شما به محدوده شینگن است که می‎تواند از یک تا نامحدود باشد.
مدت تاریخ اعتبار ویزا برای کسانی که اولین بار ویزای شینگن درخواست می‎کنند، معمولا ۱۵ روز است و با درخواستشان برای اقامت بیش از ۱۵ روز موافقت نخواهد شد مگر اینکه دلیل موجهی برای اقامت طولانی‎تر ارائه دهند.